Polityka prywatności
images/flags/pl_flag.jpg&w=20  images/flags/en_flag.jpg&w=20 
Idea
Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej stanowi pierwszą w Polsce i nieposiadającą odpowiednika w Europie imprezę artystyczną poświęconą fenomenowi piosenki i ballady filmowej w kinematografii polskiej, europejskiej i światowej.

Celem Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej jest popularyzacja najciekawszych osiągnięć artystów, którzy nadali tej formie twórczości filmowej autorski wymiar i stworzyli utwory, które po dziś dzień oczarowują walorami artystycznymi.

Pomysłodawcą Festiwalu jest Andrzej Szmak.

Pomysł Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej nawiązuje do niezapomnianej ballady filmowej Krzysztofa Komedy i Agnieszki Osieckiej "Nim wstanie dzień" z polskiego westernu Hoffmana i Skórzewskiego "Prawo i pięść" zrealizowanego w Toruniu w 1964 roku. W 2008 roku na Rynku Nowomiejskim Torunia odbyło się odsłonięcie aranżacji plastycznej upamiętniającej to kanoniczne dzieło polskiej kinematografii. Uroczystościom towarzyszył koncert plenerowy muzyki i ballady filmowej w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Gośćmi honorowymi uroczystości byli Jerzy Hoffman i Magdalena Zawadzka - żona Gustawa Holoubka. Na program składały się znane motywy i przeboje muzyki filmowej z lat 50. i 60. Wydarzenie to udowodniło, że zarówno sama ballada Komedy i Osieckiej jak i w ogóle fenomen piosenki filmowej w pełni zasługują na miejsce, które pozwoli w ciekawy sposób i na nowo zaprezentować najlepsze i najciekawsze piosenki i ballady filmowe kinematografii polskiej, europejskiej oraz światowej. Do miejsca takiego aspiruje Toruń, gotyckie miasto nad Wisłą o niepowtarzalnym klimacie, miasto, które ma swoje znaczące miejsce w historii polskiej sztuki filmowej (w plenerach Torunia realizowano m.in. takie filmy jak: "Zamach" Passendorfera, "Rejs" Piwowskiego, "Rok spokojnego słońca" Zanussiego, "Jeszcze nie wieczór" Bławuta, "Wrony" Kędzierzawskiej, "Kolorowe pończochy" Nasfetera).

Formuła Festiwalu polega na połączeniu dwóch części:
To otwarty konkurs skierowany do wokalistów, aktorów, studentów szkół artystycznych a zwłaszcza laureatów ogólnopolskich przeglądów piosenki i uczestników konkursów telewizyjnych poświęconych piosence. W konkursie mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 18 lat. Przegląd Konkursowy ocenia Jury powołane przez Organizatora Festiwalu.
koncert z udziałem plejady polskich i zagranicznych aktorów i artystów estradowych oraz laureatów Przeglądu Konkursowego.
 
Copyright 2010–2019 Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej | Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Oprawa graficzna strony: Dagmara Pochyła oraz Monika Bojarska · www.myspace.com/dagmirion
Created by Digital Sky